Druhy hasicích přístrojů, třídy požárů


Použití přenosných hasicích přístrojů:
Jsou určeny k likvidaci požáru ve stádiu jeho vzniku, kdy se jedná ještě o malý rozsah, nízkou teplotu okolí a slabé zakouření a je tedy možno se k místu požáru přiblížit na účinnou vzdálenost. Jak jej správně použít napoví hasicí přístroj sám. Každý hasicí přístroj musí být opatřen typovým štítkem, který kromě jiných údajů, musí obsahovat vyobrazení jak hasicí přístroj uvést do činnosti a dále na jakou třídu požárů je vhodný, co se nesmí s ním hasit, například vodní hasicí přístroj se nesmí použít k hašení elektrických zařízení pod napětím a co se musí s přístrojem dělat aby byla garantována jeho funkčnost. Tedy pokyny k pravidelným kontrolám, vnitřním prohlídkám a úředním zkouškám.

Třídy požárů dle ČSN EN 02

Dle druhu hořlavé látky rozlišujeme tzv. třídy požáru.

Třída požáru A:

Požáry pevných látek organického původu, jejichž hoření je doprovázeno žhnutím, jako např. dřevo, papír, sláma, uhlí, guma, textil, plasty apod.

Třída požáru B:

Požáry kapalin nebo látek přecházejících do kapalného stavu, jako např. benzín, olej, barvy, alkohol, vosk apod.

Třída požáru C:

Požáry plynů, jako např. metan, propan, acetylén, vodík.

Třída požáru D:

Požáry hořlavých kovů, jako např. hliník, hořčík, draslík, sodík.

Třída požáru F:

Požáry jedlých olejů a tuků – rostlinné nebo živočišné tuky ve fritézách a ostatních kuchyňských přístrojích a zařízeních.

Rozdělení hasicích přístrojů

Podle způsobu přemísťování
– přenosné hasicí přístroje
– pojízdné hasicí přístroje
– přívěsné hasicí přístroje

Přenosný hasicí přístroj může být přenášen nebo obsluhován ručně, v provozuschopném stavu nesmí vážit více jak 20 kg (vyjimku tvoří hasicí přístroje sněhové – CO2, kde maximální hmotnost činní 25 kg, dle ČSN 38 9100).

Podle druhu hasiva rozdělujeme hasicí přístroje na:
– vodní
– pěnové
– práškové
– Sněhové – CO2
– hasicí přístroje s čistými hasivy

Vodní hasicí přístroj
Vodní hasicí přístroje používáme na hašení pevných hořlavých látek (třída požáru A), kde voda plní svou funkci hasiva zejména svým ochlazujícím efektem. Obsahuje uhličitan draselný (potaš), který chrání přístroj proti zamrznutí. Nevhodné je použití na hořlavé kapaliny s výjimkou kapalin vodou ředitelných, kde funguje tzv. zřeďující efekt a hořlavá kapalina je ředěna až pod práh hořlavosti. Toto však za pomoci přenosných hasicích přístrojů je možno praktikovat pouze u požáru malého množství uvedené látky. Na zařízení pod elektrickým proudem je zakázáno vodu používat z důvodu vodivosti a při použití může ohrozit zasahující osobu na životě. Hašení hořlavých plynů je vodním hasicím přístrojem v podstatě též možné ovšem i zde platí, že pouze v malém rozsahu. Jedná o tzv. sražení plamene a následnou nutnost zastavení ucházejícího plynu.

Pěnový hasicí přístroj
Náplň je tvořena vodou a pěnidlem,která má zajistit účinné hašení požárů hořlavých kapalin (třída požáru B), jako např.: benzín, nafta, oleje, ředidla, nátěrové hmoty a také líh. Velmi dobře si také poradí i s pevnými organickými látkami (třída požáru A), kde kromě ochlazovacího účinku vody, která tvoří více než 90% náplně, je významný i dusivý účinek vytvořením pěnového „koberce“. Používá se na hašení požárů v drogeriích, lékárnách, příručních skladech hořlavých kapalin, lakovnách apod. Tento druh hasicích přístrojů zpravidla není mrazuvzdorný. Pro hašení požárů třídy F – požáry jedlých tuků a olejů používaných na (v) kuchyňských spotřebičích se používají hasicí přístroj se speciální pěnovou náplní, která při hašení hořící látky, vytvoří na jejím povrchu souvislou nepropustnou vrstvu. Tím se výrazné sníží teplota hořící látky a zabrání se úniku žhavých výparů do prostoru.

Práškový hasicí přístroj
Standardní prášky se používají na hašení požárů hořlavých kapalin a plynů (třídy požáru B a C), univerzální prášky je možno navíc použít i na požáry pevných hořlavých látek (třída požáru A), případně některých hořlavých kovů (třída požáru D) – v tomto případě se jedná o speciální práškové hasicí přístroje obsahující prášek pro třídu požáru D. Použití těchto přístrojů je vysoce univerzální od plynů, kapalin až po pevné látky. Hlavní využití těchto přístrojů však spočívá při likvidaci požárů zařízení pod elektrickým napětím do 1 000 V z minimální vzdálenosti 1 m a až do 110 kV z minimální vzdálenosti 3 m při dodržení bezpečnostních předpisů.

Sněhový hasicí přístroj – C02
Jde o hasicí přístroj s náplní inertního plynu oxidu uhličitého s chemickou značkou CO2. Plyn je stlačen v tlakové nádobě a k aplikaci se používá buď otočných- vřetenových ventilů u starších typů nebo ventilů pákového. Hasicí účinek je založen na dusícím účinku. Použití těchto přístrojů je vysoce univerzální od plynů, kapalin až po pevné látky (primárně je určen k hašení třídy požáru B a C). Hlavní využití těchto přístrojů však spočívá při likvidaci požárů zařízení pod elektrickým napětím do 1 000 V z minimální vzdálenosti 1 m při dodržení bezpečnostních předpisů.

Hasicí přístroje na čistá hasiva
Hasivo je náhradou za dříve užívané a dnes zakázané halony. Představuje nejnovější halonovou alternativu, chemickým názvem hexafluoropropan. Hasicí přístroje s halonovou alternativou je doporučeno používat v oblastech vyžadujících čisté hašení (třídy požáru A,B a C) – archivy, výpočetní a sdělovací technika, počítačové sály a servery, elektrické rozvody, digitální ústředny, lodní, a jiná doprava, chemický průmysl, bankovnictví, výpočetní střediska, spojovací uzly a systémy, továrny na výrobu elektronických zařízení, muzea, umělecké galerie, laboratoře atd. Taktéž je možno hasit elektrická zařízení pod napětím do 110 kV z minimální vzdálenosti 3 m při dodržení bezpečnostních předpisů.